Скільки коштує школяр

Скільки коштує ваш школяр?

При всьому цинізмі цього запитання, ми щомісяця даємо відповідь - банківською карткою. Здається, тут зрозуміло: вартість школяра = вартість школи. Ті гроші, які ми платимо - через офійний рахунок чи через "добровільні внески". Останні можна, звісно, не робити. Але якщо вам важлива якість освіти дитини, ставлення до неї... Може у вашій школі ця сума невелика - але вона далеко не єдина, з чого складається "вартість школяра". Інші кошти - непомітні 5 груп витрат, які можуть виявитися набагато вищими за рахунок. Наприклад, додаткові внески. На ремонт, придбання обладнання, витратні матеріали (від картриджів і мийних засобів до лампочок і води для кулера). Плюс "сюрпризи" вчителям - квіти, подарунки до свят, "конверти" тощо. Друге - це речі, потрібні для навчального процесу. Форма, канцтовари, портфель-щоденник, навчальна література: підручники, зошити до них, диски тощо. Третє - заняття з вчителями/репетиторами. Більшість батьків рано чи пізно звертається до них - підтягнути англійську, пояснити фізику, переконатися, що дитина готова до іспитів... Четверте - харчування. Стандартне шкільне меню не задовільняє ані дітей, ані батьків. Перші не люблять гороховий суп чи варений мінтай. Другі розуміють, що це "порожні калорії". Тому діти носять їжу з дому. Або гроші - і витрачають їх на снеки типу чіпсів і шоколадок. П'яте - транспорт. Батьки часто змушені возити учня з лівого берега у центр, аби тільки школа була гарною, освіта якісною і дитині подобалося. Але це бензин, час батьків, відірваний від роботи, простоювання у короках, іноді таксі... І нерви. Так, ці "розмащені тонким шаром" витрати - непомітні. Там 800 грн, там 500 грн, там квіти, щодня 100 грн на їжу, ще щось на проїзд...

Але люди, підбиваючи баланс, іноді усвідомлюють, що гарна державна гімназія - дорожча за комерційну!

Це як "умовно безплатна медицина". Знайти лікаря, "подякувати" посереднику, дати купюру за прийом, цукерки-коньяк - за увагу. А потім оплатити операцію, аналізи, реабілітацію - скільки скажуть і де скажуть. І все у державному закладі, в черзі. А можна знайти приватну клініку, заплатити 500 грн - і не відчувати, що вам "пішли назустріч" тільки тому, що ви "від Івана Івановича". Рано чи пізно - люди усвідомлюють, що вони мають цей вибір, а приватна медицина - має сенс. Те саме зі школою. Особливо якщо порахувати фактичні витрати і співставити з тим, що пропонує Claris Verbis. А це 16 500 грн на місяць, куди входить якісне навчання, поїздки, дворазове харчування, тьюторський і психологічний супровід, догляд, канцтовари тощо.

Здорова атмосфера без цькування, спільні цінності школи і батьків, чесні та відкриті стосунки. Це те, що не підлягає облікуванню, але так цінується.

up